WordPress Destek ve Bakım Planları aylık / yıllık olarak sağlanır ve müşteriler herhangi bir zamanda iptal edebilir. Daha önce ödenmiş olan, kullanılmayan süre için geri ödeme yapılmaz. İptalden önce verilen faturalar üzerinde yapılan ödemelerin vadesi dolacaktır. Aksi belirtilmedikçe, kayıt işlemi sırasında müşteri tarafından sağlanan iletişim bilgileri geçerli olacaktır.

1 – Yetki

Müşteri, egewebtasarim.com’un web sitesinde tanımlanan düzenli WordPress bakım ve desteğini sağlamak için egewebtasarim.com’u bağımsız bir yüklenici olarak görevlendiriyor. egewebtasarim.com’un bu sözleşmeyi yerine getirmesini sağlamak için, Müşteri egewebtasarim.com’a aşağıdakilere erişimi sağlamayı kabul eder:

  • FTP erişimli kullanıcı adı ve şifre ( Eğer mevcut değilse, kullanıcı adı ve şifresi, müşteri hosting hesabında tarafımızdan oluşturulur ).
  • WordPress Web sitesinin cPanel’ine erişim ( genellikle hosting hesabında sağlanır ).
  • WordPress yönetici seviyesi kullanıcı adı ve şifresi. ( Kullanıcı adı ” egewebtasarim ” olmalıdır. )
  • Müşteri ayrıca, egewebtasarim.com’un, WordPress web sitelerine herhangi bir eklenti kurmasına veya bakım ve destek hizmetleri sağlamak için gerekli diğer düzeltmeleri yapmasına izin vermeyi kabul eder.
  • Resmi güncellemeler ve Müşteri ile iletişim e-posta, yardım masası ve / veya Intercom vasıtasıyla yapılacaktır.

2 – Yedekleme ve Geri Yükleme Hizmetleri

Web sitenizin tamamının güvenli günlük yedeklemelerini kendi hosting hesabımıza yapıyoruz ve destek planınız tarafından belirlenen sayıda kopyasını tutuyoruz. Web sitenizi tam olarak geri yüklemek için gereken her şeyi yedekliyoruz. Siteniz çöker veya geri yüklenmesi gerekirse, mümkün olan en kısa sürede önceki bir sürüme geri çevirebiliriz. Bunun ne kadar hızlı olacağını garanti edemesek de ( her durum farklıdır ve kendi nedenleri ve çözümleri vardır ), çoğu durumda talep üzerine 24 saat içinde geri yüklenmesini sağlarız.

3 – Bakım hizmetleri

  • WordPress çekirdeği ve eklenti güncellemelerinin yayımlanmasına ek olarak, bakım ve destek hizmetleri web sitenizi çalışır ve kararlı durumda tutmayı sağlamaktadır. WordPress çekirdek yazılımı ve eklenti güncellemeleri, güncelleme sonrası inceleme ve güncellemelerden sonra ortaya çıkan hataların veya sorunların giderilmesi dışında kalan bakım hizmetlerinin zamanı ek bakım olarak düşünülebilir ve aylık destek süreniz dışında kalabilir.
  • Web sitenizi çalışır durumda devam ettirmek ve doğru görünmesi için küçük değişiklikler gereklidir ( destek planınıza ek süre dahil, ilave saatler kullanılabilir ). Bunlar, tarayıcı güncellemeleri yüzünden tarayıcı sorunlarını gidermek ( ancak bunlarla sınırlı değildir ),  bir yazılım güncellendikten sonra görünen eklenti veya tema sorunlarını, Küçük marka değişiklikleri için CSS’nin ayarlanması ( renk, logo, tipografi, vb. ); açıklanamaz şekilde çalışmayı bırakan sorun giderme ve sabitleme özellikleri veya işlevleri.
  • Hataları veya yeni sorunları bulmak ve düzeltmek için yazılım güncellemelerinin ardından tam inceleme. Müşteri, genellikle, her bir sitenin ayrıntılı çalışmalarıyla daha yakından ilgileneceğinden, egewebtasarim.com’a, bu anlaşma sırasında bakım gerektiren yeni hata, sorun veya sorunlar hakkında bilgi vermelidir.
  • egewebtasarim.com, bir web sitesinin mevcut eklentilerine, artık eklenti yazılımcısı tarafından desteklenmediği veya WordPress’in diğer herhangi bir bölümüyle uyumlu olmadığı zamana kadar destek sağlayacaktır. Bu durumlarda, egewebtasarim.com bu eklentiler için uygun muadil eklentiler bulmaya ve kurmaya çalışacaktır ( bunu yapmak için zaman, Müşterinin destek planı süresinden alınacaktır ).
  • Kullanılabilirli